wschód polski wschodnia polska

3 powody, dla których warto pojechać na wschód Polski

Jeśli przed wakacjami ktoś spytałby mnie z czym kojarzy mi się wschód Polski zapewne nie miałabym zbyt wielu skojarzeń, no może poza kartaczami, czy wyborczą piosenką pana Kononowicza „Moje miasto to Białystok! Moje serce to Białystok!”.  Możecie, więc śmiało stwierdzić, że w tym temacie jestem wyjątkową ignorantką. Przyznaję się bez bicia. Niemniej jednak, myślę że warto podzielić się z Wami tym, dlaczego uważam wschodnie tereny Polski (Podkarpacie, Lubelszczyznę i Podlasie) za tak wyjątkowe. Zastanawiając się nad tym, co szczególnie urzekło mnie na tych terenach wybrałam trzy główne powody, które być może przekonają również Was 🙂

Kultura

Najbardziej urzekającą częścią kultury wschodniej Polski jest jej różnorodność religijna, a dokładniej różnorodność religijnej historii. Mowa oczywiście o przeplatającej się religii katolickiej i prawosławnej z elementami judaizmu, a nawet islamu. Obecnie najważniejszą rolę odgrywają dwa wyznania: katolicyzm oraz prawosławie. W wielu miejscowościach obok kościołów katolickich znajdują się cerkwie. Przy drogach także możemy zaobserwować przenikanie się kultury prawosławnej z katolicką – w miejscach, gdzie ustawiono krzyż katolicki bardzo często znajdują się także krzyże prawosławne.

W niektórych miejscowościach można także znaleźć synagogi sprzed czasów drugiej wojny światowej, kiedy to Żydzi licznie zamieszkiwali polskie tereny. Obecnie, ze względu na praktycznie zerową liczbę Żydów, są one wykorzystywane jako ośrodki kultury, czy muzea. W przypadku zachowanych elementów kultury muzułmańskiej to jej elementy na wschodzie można odnaleźć chociażby, dzięki starym tatarskim cmentarzom – Mizarom.

Krajobrazy

Wschód jest piękny. Naprawdę. Zarówno krajobraz miejski – bardzo polecam Lublin, Zamość i Białystok, jak i ten mniej zmieniony przez cywilizację. Z wymienionych miast dużym zaskoczeniem dla nas był Białystok, który okazał się być bardzo ładnym miastem, a także Lublin, gdzie na odwiedzających czeka sporo wartych zobaczenia miejsc, takich jak na przykład Dom Słów – czyli lubelskie muzeum drukarstwa prowadzone przez prawdziwych pasjonatów.

Jednym z miejsc, które należy (!) odwiedzić na wschodzie jest oczywiście Białowieski Park Narodowy. Dzięki temu, że znajduje się w nim rezerwat dla zwierząt, mogliśmy obserwować zwierzęta, które są symbolem parku, a także inne gatunki, z którymi możemy mieć styczność także w innych polskich lasach. Warto się tam wybrać chociażby ze względu na to, by zobaczyć słynne żubry.

Kuchnia

Tak, jedzenie to bardzo ważny powód, żeby odwiedzić wschód 🙂 Pewnie wielu z Was słyszało o lubelskim cebularzu – w Lublinie istnieje nawet muzeum cebularza! Podczas naszej wycieczki mieliśmy okazję zjeść tradycyjne cebularze i poznać tajemny przepis. Oprócz cebulowego przysmaku, na wschodzie (dokładnie na Podlasiu) mieliśmy okazję spróbować regionalnych kartaczy oraz solianki – kwaśnej, pysznej zupy. Poza tymi przysmakami, będąc w lokalnej piekarni zauważyliśmy bułki z kaszą gryczaną, których też z przyjemnością spróbowaliśmy. Na wschodzie oczywiście jest także wiele innych potraw, które warto spróbować, i które zapewne spróbujemy, gdy znowu wybierzemy się w te rejony.

Jeśli jeszcze zastanawiacie się, czy warto zobaczyć wschód to przestańcie 🙂 Z całego serca polecam Wam odwiedzić tę część Polski. Istnieje bardzo duża szansa, że zakochacie się w niej tak jak ja.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *